• Logopeda

mgr Katarzyna Małkowska

Godziny pracy logopedy szkolnego:

W NASZEJ SZKOLE LOGOPEDA ZAJMUJE SIĘ:

• przeprowadzaniem badań przesiewowych, w celu ustalenia stanu mowy uczniów, w tym mowy głośnej i pisma,
        • diagnozowaniem logopedycznym oraz odpowiednio do jego wyników, udzielaniem pomocy logopedycznej poszczególnym uczniom z trudnościami w uczeniu się,
        • prowadzeniem terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej dla uczniów,
        • organizowaniem i prowadzeniem różnych form pomocy dla uczniów, rodziców i nauczycieli,
        • podejmowaniem działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej,
        • wspieraniem działań wychowawczych, profilaktycznych nauczycieli wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego.

W ramach terapii logopedycznej dzieci wykonują liczne ćwiczenia, mające na celu eliminowanie zaburzeń mowy i wad wymowy. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, głosowe, rozwijające pamięć, analizę i syntezę wzrokowo-słuchową. Ważnym ćwiczeniem jest usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych, czyli języka, warg, podniebienia miękkiego, policzków.

Reedukacja wad wymowy obejmuje korygowanie wadliwych głosek i wywoływanie głosek prawidłowych, a następnie ich utrwalanie w sylabach, wyrazach, zdaniach oraz mowie spontanicznej. Zajęcia logopedyczne mają na celu także wzbogacanie słownika dzieci, umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi pełnymi zdaniami, w poprawnej formie gramatycznej, ćwiczenie dykcji i płynnej wymowy.